Vítáme Vás na naších stránkách věnované panenkám Barbie a Steffi.
rodný domek.jpg
Rodná chaloupka malíře Josefa Lady, tak známá z jeho mnoha zobrazení, stávala po pravé straně silnice vedoucí z hrusické návsi dolů k potoku. Původní stavba, jejíž podobu může návštěvník spatřit ve zmenšeném měřítku na Stálé výstavě modelů Antonína Jedličky, byla zbourána v roce 1932. Na stejném místě byl vystavěn rodinný domek, který je v současné době ve vlastnictví malířovy neteře.
Dne 20. července 1958 byla na tomto domě odhalena pamětní deska malíře Josefa Lady péčí Vlastenecko-dobročinné obce baráčníků v Hrusicích, jejímž čestným pantatínkem Josef Lada byl.

Hlavní ulice mezi návsí a potokem; vpravo stával rodný domek Josefa Lady


r. domek-maketa .jpg
r. domek-kreslený .jpg
Na konci minulého století se v Hrusicích narodil světově známý malíř Josef Lada. Začaly se budovat komunikace, byla zřízena obecní knihovna (1923), postaven nový most přes potok v dolní části obce (1926). Obec byla elektrifikována (1927), v hrušovském hotelu Valencia zahájilo provoz kino (1931) a byla zřízena telefonní přípojka (1937).
Události druhé světové války zasáhly i Hrusice. Deset hrusických občanů bylo nasazeno na práci do "říše", dvě občanky byly odvlečeny do koncentračního tábora a výpravčí Josef Nádvomík byl zastřelen.

V padesátých letech byla obec výrazně postižena kolektivizací, tak jako ostatně celý český venkov. Někteří hrusičtí občané byli v souvislosti s nástupem nového režimu zatčeni a uvězněni. Je to velmi smutná kapitola historie obce.

Šedesátá, sedmdesátá i osmdesátá léta probíhala v obci v celkem nerušené normalizační atmosféře s výjimkou bouřlivého roku 1968. Ten je v historii zaznamenán i tím, že začal vycházet místní časopis Hlas Hrusic, který je vydáván obecním úřadem dodnes. V roce 1987 byly v obci uspořádány důstojné oslavy 100. výročí narození Josefa Lady.

Helenka a Anežka

Helenka a Anežka

MODEL MONA
maminka Smetáčková

maminka Smetáčková

MODEL KATY
maminka Bártů

maminka Bártů

MODEL MONA
maminka Kudrnová

maminka Kudrnová

MODEL KATY
Marjánka, Honzík a Kuba

Marjánka, Honzík a Kuba

MODEL MONA
Kája, Andulka, Toník , Barunka

Kája, Andulka, Toník , Barunka

MODEL KATY
ponocný Josífek

ponocný Josífek

MODEL MONA
stařenka a stařeček Vávrovi

stařenka a stařeček Vávrovi

MODEL MONA
Ševcovic kluci

Ševcovic kluci

MODEL KATY A MONA
Děda Ferda

Děda Ferda

MODEL KATY
Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1205 U návsi stojí pozdně románský kostel sv. Václava z počátku 13. století, v jehož severní stěně se dochoval pozoruhodný původní portál. Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života
kostelík v Hrusicích.jpg
náves s kostelíkem.jpg
obec Hrusice.jpg
Hrusice.jpg
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one